Novoborská šachová Corrida

Základní myšlenkou uspořádání Novoborské šachové Corridy bylo umožnit našemu hráči velmistru Viktoru Lázničkovi (aktuálně 2. místo českého žebříčku) hrát pravidelné zápasy, ve kterých by se utkával s kvalitními hráči užší světové špičky. Během dosavadních čtyř ročníků navštívili Nový Bor česká jednička velmistr David Navara (2011), lotyšský velmistr Alexej Širov, mistr světa z let 2004-2005 bulharský velmistr Veselin Topalov a maďarský velmistr Richard Rapport.

2018

Osmý ročník Novoborské šachové Corridy přinesl v konečném součtu vysoké vítězství izraelského týmu. V hlavním zápase dominoval izraelský velmistr Boris Gelfand, když českou dvojku Viktora Lázničku porazil 6:2. Do posledních chvil vyrovnaný zápas mezi domácím Tadeášem Kriebelem a izraelským mladíkem Nitzanem Steinbergem skončil těsnou výhrou hostujícího hráče 4,5:3,5. Trofeje pro vítěze předala legenda světového tenisu Helena Suková.

oficiální stránky Novoborská šachová Corrida 2018 (reportáže, fotografie, videa, partie k přehrání atd.)

2016

Velmistrovský zápas mezi českou jedničkou Davidem Navarou a Jon Ludvigem Hammerem měl velice vyrovnaný průběh. Norský reprezentant získal jednobodové vedení, který si hlídal až do posledního dne. Samotný závěr Novoborské šachové Corridy byl ale zcela v režii českého velmistra Davida Navary. Výhrou v první partii posledního dne s Hammerem nejprve srovnal stav zápasu, ve druhé si bílými dokráčel taktéž pro výhru, což v konečném součtu znamenalo zisk trofeje.

Náboj a posléze napětí nepostrádal ani druhý zápas letošní Novoborské šachové Corridy mezi domácím Tadeášem Kriebelem a Thai Dai Van Nguyenem. Starší a zkušenější Tadeáš Kriebel od počátku udával tón zápasu, ale definitivní rozuzlení padlo až poslední den, kdy po první rapid partii navýšil domácí hráč náskok nad Van Nguyenem na nedostižných plus dva.

oficiální stránky Novoborská šachová Corrida 2016 (reportáže, fotografie, videa, partie k přehrání atd.)

2015

V pořadí pátá Novoborská šachová Corrida přinesla týden plný napínavých okamžiků, nečekaných obratů a především bojovnosti. Souboj ruské velmistryně Valentiny Guniny s českým juniorem Tadeášem Kriebelem rozhodně nezůstane ve stínu předešlých ročníků. Valentina Gunina zvítězila 4,5:3,5.

oficiální stránky Novoborská šachová Corrida 2015 (reportáže, fotografie, videa, partie k přehrání atd.)

2014

První půle Novoborské šachové Corridy 2014 patřila jednoznačně maďarskému velmistrovi. Richard Rapport dosáhl pohodlného vedení 2,5:0,5 a zdálo se, že bezpečně dokráčí pro celkové vítězství v zápase. Viktor Láznička však dokázal v posledních dvou kolech vyrovnat a o vítězi musel rozhodnout rozstřel na dvě bleskové partie. V obou byl úspěšnější maďarský mladík, který si tak nakonec zajistil triumf ve 4. ročníku Novoborské šachové Corridy.

oficiální stránky Novoborská šachová Corrida 2014 (reportáže, fotografie, videa, partie k přehrání atd.)

2013

Bulharský velmistr Veselin Topalov předvedl v letošním ročníku Novoborské šachové Corridy umění hráčů světové desítky a v zápase na šest partií s českou dvojkou Viktorem Lázničkou zvítězil 4:2. Vedlejší zápas zkušeností a mládí v podání ukrajinského velmistra Olega Romanišina a českého juniora Tadeáše Kriebela skončil po zajímavém průběhu spravedlivou remízou 3:3.

oficiální stránky Novoborská šachová Corrida 2013 (reportáže, fotografie, videa, partie k přehrání atd.)

2012

Druhý ročník Novoborské šachové Corridy přinesl zápas mezi velmistrem Alexejem Širovem z Lotyšska a domácím velmistrem Viktorem Lázničkou. Po urputném boji zvítězil lotyšský velmistr v poměru 4:2.

oficiální stránky Novoborská šachová Corrida 2012 (reportáže, fotografie, videa, partie k přehrání atd.)

2011

První srpnový týden roku 2011 to nebyly sklářské pece, co rozpalovaly diváky v restauraci Ajeto v Novém Boru, ale premiérový ročník Novoborské šachové Corridy. V zápase zvítězil velmistr Viktor Láznička poměrem 4,5:1,5. Posunul své maximum na 2702 ELO bodů a zapsal se do historie českého šachu jako druhý hráč, který magickou hranici 2700 ELO překonal.

oficiální stránky Novoborská šachová Corrida 2011 (reportáže, fotografie, videa, partie k přehrání atd.)

PLAKÁTY